Його не слід плутати з рослинним солодким перцем. Наш перец – це хлібобулочний виріб у вигляді сплетених тонких “рулонів” з тіста, який має вигляд кола із трьома порожнинами.
Перша згадка про перец датується ХVІІ століттям, коли один італійський чернець випікав цей виріб для заохочення дітей, котрі справно вивчали молитви. Інша легенда гласить, що в німецькому містечку В’юттенберг граф Елбергарт засудив на смерть пекаря, якого обіцяв звільнити тоді, коли той приготує хліб, через який тричі просвітить сонце. Переляканий засуджений до страти впустив тісто в отвір для стікання води й несподівано вийшла форма сплетеного виробу, якого вимагав граф.
Давні традиції випікання переців існують і у прикордонному селі Астей, що за кілька кілометрів від Берегова.
“Місцеві майстрині готували їх для всієї округи,- розповіла зі сцени ведуча програми Юліанна Кіш.- А реалізовуючи, припрошували: “Купуйте свіжі переци, їх приготували лише два тижні тому.”
Господині села на чолі зі своїм головою Анною Надь вирішили відновити призабуту традицію і ось вже вшосте поспіль проводять в Астеї фестиваль переців. Уже при вході на майдан, де відбувалося дійство, можна було придбати цю запашну продукцію. Тут же справа молоді дівчата в національному вбранні разом з дорослими жінками місили тісто, розкачували його на тонкі рулети й переплітали останні. А відтак – у старинну піч, встановлену поруч. 10-15 хвилин – і хрусткі переци готові. Ними щедро частували гостей зібрання.
На свято до мешканців Астея завітали їх давні побратими з угорських сіл-партнерів Вийкень та Берегшурань. Були також представники з Пийтерфолви, інших куточків області, навколишніх сіл Берегівщини, у тому числі україномовних.
Фестиваль відкрила сільський голова Анна Надь. Вона бажала всім гарного відпочинку й хорошого настрою. Господарів та запрошених тепло вітали місцевий реформатський священик Густав Іван, консул Угорщини в Берегові Петер Ердеї, мер Вийкеня Тібор Ердевді, голова Берегівської районної ради Йосип Шін, начальник відділу культури РДА Ласло Галас.
“Наші переци тому такі смачні, бо майстрині вкладають у них не лише їм відомі індигрієнди, а й серце та душу,”- акцентувала Анна Надь.
Консул пригадав, як пригощали цим виробом його у дитинстві. Особливо подобались перці, що випікала бабуся. Й він завжди з нетерпінням чекав наступної зустрічі з нею.
“Дуже добре, що в Астеї відродили цю традицію,”- наголосив дипломат.
Йосип Шін говорив про євроінтеграційні намагання України, яка чотири роки тому підписала відповідну угоду.
“Сподіваємось, що найближчим часом зможемо “смакувати” не лише астейськими перецами, а й більшою демократією, безпекою, цивілізованішими підходами до вирішення актуальних завдань,”- підкреслив керівник Берегівщини та районного осередку КМКС.
Мер Вийкеня, користуючись нагодою, вів мову про важливість зміцнення дружніх зв’язків між корінними угорцями та їх закордонними співвітчизниками і запросив команду кухарів Астея на традиційні змагання із приготування національних страв, яке відбудеться 29 липня.
Змістовною і різноманітною була розважальна програма, особливо для дітей. Малеча залюбки каталась на поні, каруселях, міні-залізниці, “випробовувала” інші атракціони. А для дорослих незабутні враження подарували виступи найменших вихованців місцевих дитсадка та школи, художніх колективів з сусідніх Гечі та Чоми, колоритні танці шоу-гуртів з Берегова “Стріт денс” та “Атас”, солістки Кітті Пийтер, народних ансамблів “Резеда” та “Шодро”. Апогеєм свята стали виходи на сцену відомих виконавців з Будапешта Барбі Опітц та Чаби Бовді.
Торжество завершилось спільною дискотекою.