В Ужгороді вийшла друком книжка про посилення репресій проти мешканців Закарпаття на завершальному етапі його радянізації
Закарпатська громадськість має можливість знайомитися з архівними документами про історію нашого краю, що публікуються у Книгах обласної редколегії «Реабілітовані історією».
Це – черговий доробок із цієї серії, упорядником виступив О. Корсун. Фундаментальна збірка висвітлює період посилення комуно-партійного й адміністративного тиску на мешканців краю в перші роки його перебування у складі радянської держави. На конкретних фактах розкривається підступна роль указу Президії Верховної Ради СРСР від 26 травня 1947 р. «Про відміну смертної кари», що дав можливість органам МДБ застосувати до краян широкі заходи політичного переслідування та засудження на 25 років позбавлення волі в «особливих таборах» горезвісної каральної системи ГУЛАГу. Для багатьох цей шлях завершився втратою здоров’я, сім’ї та навіть життя: у розстрільних казематах органів НКВС-МДБ на території області, на етапах і табірних нарах від хвороб, недоїдання та виснажливої праці у шахтах, рудниках, лісоповалах…
На жаль, партійні та радянські обласні органи не стали на захист свого населення й у багатьох випадках прямо заохочували таке насилля. Книга наповнена великою кількістю конкретних фактів масового протистояння мешканців краю радянській тоталітарній системі та її каральним органам.
До збірника ввійшли архівні документи з фондів Державного архіву Закарпатської області, відомчих архівів Управління СБУ та Головного управління національної поліції України в Закарпатській області, окремі архівні матеріали з фондів Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка, Закарпатського крайового культурно-освітнього товариства «Просвіта» та приватних збірок громадян.
Михайло Марканич,
заступник директора держархіву