В Ужгороді відбулася виставка-флешмоб «Врятувати Ужгород» – на вулиці Волошина, безпосередньо перед кінотеатром.
Міський кінотеатр «Ужгород», який ще не так давно належав громаді, а нині знаходиться у приватній власності, переживає не найкращі часи. Запустіння й занепад змінилися на загрозу чи то реконструкції, чи то знищення. Щодня надходять тривожні повідомлення, які свідчать про те, що цінний інтер’єр пам’ятки вже знищується, – кажуть організатори виставки.
Як розповіла керівник культурного центру «Кубло» Тетяна Смріга, будівля кінотеатру є яскравим зразком модернізму і належить до щойно виявлених пам’яток архітектури. Вона цінна з різних точок зору – і архітектурної, бо це пам’ятка світового рівня, і містобудівної, адже формує неповторний вигляд вулиці в самому центрі старого Ужгорода, і культурної, оскільки була і могла би стати важливою культурною інституцією.
Як захистити цінну пам’ятку? У чому насправді її цінність? Активісти Ужгорода провели флешмоб на вулиці Волошина, щоби привернути увагу громади до критичної ситуації. Найпомітніша частина флешмобу – вулична виставка із дослідженням Олега Олашина та Ліни Дегтярьової про будівлю міського кінотеатру. Тут можна дізнатися про її архітектора, архітектурні особливості, побачити перші креслення, фотофіксації різних років та 3D реконструкцію первісного вигляду.
Під музичний супровід відомого басиста Rodion Sun Lion перехожі могли приєднатися до флешмобу – вивчити виставку, поспілкуватися з авторами та організаторами, сфотографуватися з хештегом #SaveUzhhorod і висловити свою думку про кінотеатр.
Активісти кажуть, що їхня мета – зберегти й відновити первісний вигляд будівлі, важливої для цілого міста, а в ідеальному випадку – ще й функціональне призначення та інтер’єр.
Серію вуличних виставок проводить Мистецький центр «Кубло» (ГО «Асоціація сприяння освіті та культурі «ЛІК») у рамках проекту з актуалізації культурної спадщини «Ми місто». Міжнародний проект CHOICE (Cultural Heritage: Opportunity for Improving Civic Engagement – Культурна спадщина: можливості для покращення громадянської активності) відбувається за підтримки Європейської асоціації для місцевої демократії ALDA, проект фінансується Європейським Союзом.