У ході 12-ї сесії депутатський корпус Закарпатської облради планує звернутися до Президента України, Верховної Ради України з проханням внести зміни до законодавства, що стосуєтьсязапобігання незаконному експорту деревини паливної. Відповідний проект рішення оприлюднено на сайті облради.
У документі йдеться: «3 липня п.р. Верховна Рада ухвалила Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо збереження українських лісів та запобігання незаконному вивезенню необроблених лісоматеріалів», який наразі направлений на підпис Президенту України, а отже є таким, що не набрав чинності.
Згідно із пояснювальною запискою до проекту цього Закону, метою закону є забезпечення збереження лісового фонду країни шляхом обмеження внутрішнього споживання необроблених лісоматеріалів і посилення адміністративної та кримінальної відповідальності за незаконне вирубування лісу та подальший його експорт поза митним контролем (контрабанду).
Однак, разом із цим, пунктом 2 Розділу ІІ «Прикінцеві положення» проекту встановлено імперативну норму про те, що «тимчасово, строком на вісім років з дня набрання чинності цим Законом, забороняється вивезення за межі митної території України в митному режимі експорту деревини паливної (товарна позиція 4401 згідно з УКТЗЕД)».
Згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД), складеною на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів, до переліку товарів за кодом4401 відноситься деревина паливна у вигляді колод, полін, хмизу, гілок, сучків тощо; деревна тріска або стружка; тирса, тріска, стружка, уламки та відходи деревини та скрап, агломеровані або неагломеровані, у вигляді колод, полін, брикетів, гранул тощо.
Таким чином, під заборону експорту потрапив цілий ряд товарів (гранули, пелети, брикети з деревини), які відносять до альтернативних видів палива, розвиток виробництва яких сприятиме енергонезалежності, до чого прагне Україна.
До того ж використання та виробництво твердого біопалива на сьогодні сприяє зниженню забруднення природного середовища. Застосування твердого біопалива підтримується на рівні багатьох держав. Вважаємо, що державна підтримка повинна полягати у створенні сприятливих умов для розвитку цієї галузі, в тому числі безперешкодного експорту продукції українських виробників.
Також вважаємо, що заборона експортувати гранули, пелети, брикети з деревини не досягає цілей попередження незаконної вирубки лісу, не попереджає нелегальній лісозаготівлі чи контрабанді лісу, а тільки перешкоджає розвитку виробництва альтернативних видів палива в Україні та погіршує умови ведення підприємницької діяльності.
У зв’язку із вищенаведеним, ми, депутати Закарпатської обласної ради, підтримуючи саму ідею криміналізації контрабанди «лісоматеріалів необроблених», закликаємо Президента України, авторів законопроекту вжити передбачених законодавством заходів для того, щоб замінити у пункті 2 Розділу ІІ «Прикінцеві положення» проекту закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо збереження українських лісів та запобігання незаконному вивезенню необроблених лісоматеріалів» слова «товарна позиція 4401 згідно з УКТЗЕД)» на «товарна позиція 4403 згідно з УКТЗЕД», до якої відносять лісоматеріали необроблені, з видаленою або невидаленою корою або заболонню, або начорно брусовані або небрусовані», – зазначено у проекті звернення.
Прес-служба Закарпатської облради