Закарпаття атакує грип

1 Жовтня 2019 06:19

Україну накриває епідемія грипу

Стартув новий епідсезон грипу в Україні. Які штами грипу очікуються, як запобігти ускладненням і як попередити хворобу, розповідали сьогодні на брифінгу в ОДА, медики.

За прогнозами епідеміологів, наступного сезону на грип та ГРВІ в Україні перехворіє до від 5.4 до 6,7 мільйонів людей. Пік підйому захворюваності очікуються у грудні та наприкінці січня-початку лютого 2020 року.

За словами завідувачки відділу епідеміологічного нагляду (спостереження) і профілактики інфекційних захворювань Закарпатського лабораторного центру МОЗ України Вікторії Тимчик у новому епідсезоні очікується два штами грипу групу А та грип групи В:

«У цьому сезоні, який триватиме з початку жовтня 2019 до кінця травня 2020 року, будуть циркулювати чотири штами вірусу грипу: два А і два види В:

вірус, подібний до A/Brisbane/02/2018(H1N1)pdm09;

вірус, подібний до A/Kansas/14/2017(H3N2);

вірус, подібний до B/Colorado/06/2017(лінія B/Victoria/2/87);

вірус, подібний до B/Phuket/3073/2013(лінія B/Yamagata/16/88/).

Із чотирьох вірусів новими для України і є два – “Канзас” і “Брісбен”. Однак однозначно відповісти, який грип захопить територію України, складно, тому що цей вірус непередбачуваний. Найбільше небезпечний «Канзас» А/H3N2. Це той штам грипу, який викликає хвилю важких респіраторних захворювань з досить високою смертністю. В групі ризику – нещеплені люди пенсійного віку. Вірусу «Брісбен» (А/Н1N1) теж не було в Україні, він вперше виділений в Австралії. Його основна група ризику – це діти, люди працездатного віку з хронічними захворюваннями (з діабетом, бронхіальною астмою, ожирінням, іншими патологіями) та вагітні”, – зазначила Вікторія Тимчик.

В Україну вже надійшли чотирьохвалентні вакцини від грипу, які зараз проходять перевірку. Це 100 тис доз вакцини Ваксігрип та 300 тис.доз Джісі флю. Вже на початку жовтня вони мають бути в лікарнях та аптеках. Щеплення дозволяє уникнути важких наслідків та ускладнень від грипу. Минулого року від грипу вакцинувалося 1800 закарпатців.

За словами головного лікаря обласної клінічної інфекційної лікарні Михайла Поляка зараз в медзакладі є всі необхідні засоби для діагностики та лікування грипу: 38 упаковок противірусного препарату озельтамевір та 200 швидких тестів. Лікар зазначив, що додатково буде закуплено препарат Таміфлю та швидкі тести для діагностики грипу. Щороку в закладі від грипу та ГРІ лікується від 550 до 800 хворих.

Загалом же минулого епідсезону на грип та гострі респіраторні інфекції захворіло 119 тис закарпатців (10 відсотків населення області). Щотижнево фіксувалося від 1,5 до 2 тисяч захворілих. Було припинено навчання майже у половині всіх шкіл області (у 344), були закрито 230 садочків. Лабораторним тестами підтверджено 136 випадків грипу.

Як проявляє себе грип:

Інкубаційний період А/Н1N1 (свинячий грип) триває від 1 до 4 діб, рідше – до 7 днів. У неускладненій формі: температура до 38-39 градусів, нудота, блювота, діарея (до 45% хворих), погіршення самопочуття, сонливість, відчуття слабкості, млявості, м’язова, суглобний біль, “ломота” в тілі, респіраторна симптоматика виражається в кашлі, першінні в горлі, відчутті нестачі повітря.

При важкій формі буває головний біль в лобній ділянці, у надбрівних дуг; рухи м’язів в даній області (моргання, міміка) підсилюють хворобливість; можливий розвиток світлобоязні; біль в очних яблуках при русі очей.

Що стосується А/H3N2 (сінгапурський грип), то перший симптом цього штаму грипу – озноб. Людину морозить навіть у теплому одязі при кімнатній температурі. Температура може підскочити до 40 градусів. Симптоми починають проявлятися або відразу, або через 1-2 дні після потрапляння вірусу в організм, закладає горло і груди, з’являється сухий кашель. Жарознижуючі препарати допомагають на дуже короткий час.