У народі 10 листопада, вшановуючи Параскеву, вважали, що погода обов’язково залежить від цієї святої. Тож спостерігали: “Якщо на Параскеву день сонячний, то чекай теплої зими, хмарний – в середині грудня будуть сильні морози”. Цього дня не шили, не пряли і не прали.
За церковним календарем, 10 листопада вшановують мученицю Параскеву-П’ятницю. Відзначають цей день щороку 10 листопада і, зазвичай, цей день припадає не на п’ятницю. Хоча у 3 сторіччі, коли у бездітних батьків після довгих молитов народилася донька, напевно була саме п’ятниця, бо назвали дівчинку Параскевою, що з грецької перекладається, як п’ятниця.
Іменинники 10 листопада:
Параски, Максими, Неоніли та Нестори
Ім’я Параска у перекладі з грецької означає «п’ятниця». Параскеви, зазвичай, добрі до людей, лагідні і ніжні. Швидко забувають всі неприємності, відповідальні. Гарні господині. Люблячі матері та розумні дружини.
10 листопада народилися:
10 листопада відзначається:
- Всесвітній День молоді
- Всесвітній день науки
- Міжнародний день бухгалтерії
Події 10 листопада:
1708 — поголовне винищення населення та цілковите зруйнування міста Батурина російським військом.
1723 — за наказом царя Петра І в Петербурзі заарештували Павла Полуботка, чернігівського полковника, наказного гетьмана Лівобережної України (1722—1724). Був ув’язнений у Петропавлівській фортеці, де й помер.
1764 — Катерина ІІ скасувала гетьманство, передавши всю повноту влади в Україні президенту Малоросійської колегії Петру Рум’янцеву.
1926 – у Берліні відкритий Український науковий інститут.
1939 – у Києві відкрито дім – музей Тараса Шевченка.
Чи знаєте ви, що:
Про Богиню Дану
Переказ про Богиню Дану записав ще Геродот: вона — незрівнянна красуня, непорочна діва і мати всього живого, богиня родючості. Її днем вважалася п’ятниця, коли вона суворо судила тих, хто порушував звичаї. До цих порушень відносилося і, зокрема, прядіння та шиття у п’ятницю, що вважалася святковим днем.
Дані приносили жертви, кидаючи коштовності у води річок та озер, криниць та джерел. Швидше за все, слово данина походить від жертви Богині Дані. Цей звичай і нині побутує у багатьох народів у вигляді кидання монет у воду, щоб знову повернутися у ті місця, де людина була щасливою.
Богині, ідентичні Дані, були у багатьох народів: Дуна, Дойна, Діана. На думку дослідника Олександра Знойка, до цього ж ряду належить Ма-Донна, тобто «мати-вода», а також «Тана (Дана).
Культ Богині Дани розвивався і переходив спочатку до Мокоші, а від Мокоші до християнської Параскеви–П’ятниці. Свята Параскева, переймаючи від попередниць їхні заняття, теж опікується водою, рукоділлям і жіночими справами. Її зображення навіть ставили колись біля криниць, щоб вона оберігала воду. («Українське язичництво» Галина Лозко)