Воловеччина: неймовірний край

5 Серпня 2018 09:00

Ви точно мали чути про Свято-Духівську церкву (ХVІІІ ст.) у с. Гукливий, гори Темнатик (1343 м.). Плай (1330 м.) та Великий Верх (1598м.), а ще Верецький перевал (838м.). Так от, все це знаходиться тут. Але магнітом №9 для відвідання Закарпаття ми все ж обрали Бункер Лінії Арпада, ту його частину, що знаходиться в у с. Верхня Грабівниця Воловецького району і є справжнім дивом військової інженерії.
Бункер лінії Арпада вважають найбільшим бункером в Україні з часів Другої Світової війни, за різними даними його довжина складала  600-750 км., а проклали його вздовж карпатського хребта. Свого часу споруда збудована угорцями для захисту Карпат від військ Радянської Армії, які невтомно просувались територією краю та прагли витіснити угорців з неї. Основними вузлами були:

  • Керешмезький напрямок (Ясіня).
  • Ужоцький перевал.
  • Мукачівський напрямок. Села Майдан – Воловець – Нижні Ворота – Верхня Грабівниця – Уклин.
  • Хустський напрямок. Села Усть-Чорна – Лопухово – Колочава – Синевир – Міжгіря.

    Та частина, яка розташована у Верхній Грабівниці простягається десь на 1 км. приблизно 30-50 метрів під землею (1 метр бетону – товщина стін). Це був цілий підземний світ зі складами, шпиталем, казармою, вентиляційним шахтами. Будувався об’єкт  в повній секретності з жовтня 1939 по 1944р.р.. Основною робочою силою стали солдати робочих штрафних батальйонів угорської і румунської армії.