На закарпатців чатують… кліщі

2 Квітня 2017 12:06

З настанням весни жителі міст виїжджають на відпочинок на природу, і … згадують про кліщів. Ці маленькі комахи можуть серйозно нашкодити здоров’ю людині.Місця найбільшої концентрації енцефалітних є листяні і змішані ліси, з густим травостоєм, просіками, лісосмугами, край узлісся. Кліщі вологолюбні, тому їх чисельність найбільш велика в добре зволожених місцях. Важливо знати, що кліщі концентруються на лісових доріжках і стежках, порослих по узбіччях травою. Тут їх у багато разів більше, ніж в навколишньому лісі. Кліщ чіпляється і до декількох годин може повзати по людині або тварині, шукаючи місце для укусу.Через укус кліща є небезпека заразитися інфекцією – кліщовим борреліозом (хвороба Лайма) і кліщовим вірусним енцефалітом.Зараження відбувається в основному в періоди масового відпочинку, під час збору ягід і грибів у лісовій зоні.

Найбільшому ризику піддаються особи, діяльність яких пов’язана з перебуванням в лісі: працівники лісових господарств і мисливці, будівельники автомобільних і залізних доріг, нафто- і газопроводів, ліній електропередач, топографи, туристи.Лісівники нагадують, що ураження людини кліщовою інфекцією в значній мірі залежить від неї самої. Рекомендується виконувати правила захисту від кліщів при відвідуванні лісу.Перша небезпека – енцефаліт. Це серйозна хвороба, вона може призводити до паралічу, іншим неврологічним і психіатричним ускладненням. Але не кожен вид кліща може передавати інфекцію, а з тих, що можуть – не всі заражені. Якщо укус був глибоким, вірус проник в кров і зараження відбулося, то через 1-2 тижні може з’явитися нездужання, лихоманка, головний біль, нудота. Після цього зазвичай стан поліпшується і дві третини хворих одужують – їх організм переміг вірус. Але у 30% через тиждень розвиваються важкі симптоми і ускладнення.Друга небезпека – подразнення шкіряних покривів, нарив в місці укусу. Важливо після прогулянки оглянути своє тіло, особливо в області шкірних складок і, якщо виявлено кліща, видалити його механічним способом.

Якщо кліщ вже глибоко, то краще звернутися до лікаря, якщо ще видно на поверхні – можна видалити самостійно пінцетом.Як видалити кліща зі шкіриКліщ – це дуже маленька комаха, розміром приблизно 2 мм. Головка у нього крихітна.

Те, що розчавити його не можна, тільки спалити – повна нісенітниця.Перша допомога при укусі кліща – звернутися до лікаря. Він видалить комаха, і, в разі ризику зараження, пропише курс лікування для профілактики. Якщо кліщ неглибоко проник в шкіру його можна витягнути самостійно. Шляхів «першої допомоги« проти кліщів багато. Можна просто видалити пінцетом, але не смикати, а зробити це акуратно, «викручуючи», щоб голова не відірвалася і не залишилася під шкірою. Можна накинути на кліща петлю з нитки і витягнути його таким чином.Як уникнути укусів кліщівЗахищати тіло в місцях можливих укусів;

Оглядати себе після повернення з лісу і витрушувати одяг;Скористатися засобом від комах.Кліщ НЕ причепиться на долоні або коліно. Він «поселяється» в складках шкіри, виділяючи спеціальні речовини, які володіють знеболювальними властивостями, щоб укус не відчували.На ліктьовому згині його виявити і видалити легко. За вухом побачити складніше, а пахову область, пахви краще все-таки захистити. Буде цілком достатньо одягнути довгі штани або бриджі, щільно прилягає білизна. Міні спідниці або шорти в лісі ні до чого, особливо якщо передбачається сидіти на землі.

Сорочку краще вибрати з рукавом.Після виїзду на природу найрозумніше – прийняти душ і оглянути своє тіло. Одяг свій витрусити, але не в кімнаті – навіщо кліщі в будинку? А ще краще – випрати.Засоби від комах є різні, в основному вони призначені для їх відлякування. Залежно від обраного засобу, його наносять на одяг або шкіру і зазвичай цього цілком достатньо для захисту від кліщів.Якщо має бути поїздка в райони, де реальна небезпека зараження кліщовим енцефалітом – краще завчасно зробити щеплення.Кліщі завжди були сусідами з людиною і зараз продовжують це робити. Але прості запобіжні заходи від укусів кліщів здатні запобігати можливому захворюванню і зробити життя і відпочинок безпечними. З усіх питань профілактики кліщових інфекцій можна звертатися до лісівників області або лікарів, де можна отримати кваліфіковану консультацію, – інформує прес-служба Закарпатського ОУЛМГ.